آشنایی با دیوان کیفری بین المللی - دوره تکمیلی
آشنایی با دیوان کیفری بین المللی - دوره تکمیلی

اين وبينار درمورد چيست؟

این وبینار در ادامه دوره مقدماتی آشنایی با دیوان کیفری بین المللی، به بررسی جنبه‌های بیشتر دیوان پرداخته و به پژوهشگران، نگاهی ژرف‌تر ارائه می‌دهد. طراحی دوره به صورتی است که علاقمندان برای شرکت در آن نیازی به حضور الزامی در دوره مقدماتی نداشته باشند؛ اگرچه برای داشتن عمق دید بهتر است دوره مقدماتی را از پیش گذرانده باشند.

 

دیوان کیفری:

دیوان کیفری بین المللی ( به اختصار دیوان) مستقر در لاهه هلند در حالی بیستمین سالگرد تصویب سند موسس خود - اساسنامه رم- را گرامی می دارد که با بحران مشروعیت روبرو شده است. سال گذشته میلادی هرچند برای دیوان دستاورد مهمی به همراه داشت و آن فعلیت یافتن صلاحیت این سازمان بین المللی نسبت به جرم تجاوز نظامی بود، لیکن، برای نخستین بار، دیوان یکی از اعضای خود را از دست داد و کشور «بوروندی» از عداد ۱۲۴ عضو دیوان خارج شد. امسال نیز دولت فیلیپین رسما خروج خود از دیوان را اعلام کرده است. این ریزش ها در کنار تمام علل و انگیزه های سیاسی ورای ان، برساخته یک بدفهمی نسبت به دیوان و نظام گزینشگری آن می باشد. این تصور و تصویر از دیرباز وجود داشته است که دیوان به صورت گزینیشی عمل می نماید وعملکرد گزینشگرایانه آن، دیوان را به محکمه ای افریقایی به جای بین المللی تبدیل کرده است که بیشتر در سودای تعقیب جرایم ارتکاب یافته داخل قاره افریقا می باشد.  لیکن این برداشت و ارزیابی به نظر می رسد ناشی از عدم شناخت دقیق نحوه گزینش وضعیت ها و پرونده ها در دیوان باشد. دیوان کیفری بین المللی به دلیل محدودیت های انسانی و مالی خود قادر نیست به تمام جرایم داخل در صلاحیت خود رسیدگی کند و به دلیل تکمیلی بودن صلاحیتش نیز قرار نیست جایگزینی برای محاکم ملی در این راستا باشد. از این رو تعقیب در دیوان یک استثناست تا اصل. با این حال اختیار و صلاحدید دادستان دیوان برای اقدام در وضعیت های استثنایی نیز تابع قواعد و اصولی است که آشنایی با ان ها به فهم درست گزینشگری در دیوان و عملکرد گزینشی آن می انجامد.  آشنایی با جنبه های آیینی و کاربردی دیوان که نمایشگر حوزه اختیارات و قلمروی قدرت دیوان در عرصه بین المللی می باشد، برای ایران که هنوز به عضویت دیوان درنیامده است و در حال ارزیابی آن می باشد دارای اهمیت می باشد. در این دوره، در کنار پرداختن به مساله گزینشگری دیوان و تبیین و تحلیل عملکرد دیوان در اینباره، به برخی از آموزه های دیوان در حوزه موضوعات کیفری نیز پرداخته می شود که می تواند ظرفیت دیوان در جهانی سازی حقوق کیفری و الگو برداری از ان ها در نظام های ملی را نشان دهد.

 

سایت دیوان: https://www.icc-cpi.int

 

سرفصل مباحث؟

 •   چگونه دیوان کیفری بین المللی یک وضعیت و پرونده را انتخاب می کند؟
 •    مکانیسم ماشه به چه معنا می باشد؟
 •   رابطه شورای امنیت و دیوان چگونه است؟
 •   رابطه دیوان و محاکم ملی چگونه است؟ و تکمیلی بودن دیوان در این ارتباط  به چه معناست و آثار حقوقی ان چیست؟
 •    معیار «شدت لازم» در گزینشگری های دادستان دیوان چه اثری دارد؟
 •    در دو راهی صلح و عدالت دیوان کدام راه را بر می گزیند؟
 •    مدل های مسوولیت کیفری در اساسنامه رم چیست؟
 •    نحوه تعیین مجازات در دیوان چگونه است؟
 •    جبران خسارت قربانیان در دیوان چگونه انجام می شود؟

 

اين وبينار به چه افرادی توصيه مي شود؟

 • دانشجویان
 •  دانش آموختگان، پژوهشگران و علاقمندان حقوق، علوم سیاسی و روابط بین الملل
 • شرکت کنندگان در دوره مقدماتی

 

اهداف دوره:

 • دانش افزایی نسبت به نظام حقوقی مهمترین سازمان بین المللی در حوزه حقوق کیفری بین المللی
 • آشنایی با تحولات عینی دیوان کیفری بین المللی
 • آشنایی با ظرفیت های موجود برای تعامل با دیوان و چگونگی کنشگری در جنگ حقوقی

 

امتيازات شركت در دوره؟

 • صدور گواهی شرکت در دوره: دو گواهی مختلف به زبان انگلیسی و فارسی با سه امضا از سوی «آکادمی چهل»، «مؤسسه جرم شناسی دانشگاه تهران» و «مرکز حقوق کیفری بین المللی ایران» که در لاهه فعالیت دارد؛ صادر خواهد شد. هزینه صدور هر دو گواهی 30 هزار تومان است که در صورت پست و یا پیک مدرک، هزینه آن با شرکت کنندگان خواهد بود. لازم به ذکر است که گواهی تنها برای افرادی که در وبینار حاضر شده باشند صادر شده و صرف ثبت نام و پرداخت وجه کلاس، به معنی دریافت گواهی نامه نیست.

 

* برای شرکت در این دوره، الزامی به گذراندن دوره مقدماتی وجود ندارد. در دو دوره مقدماتی و تکمیلی، جنبه‌های مختلف دیوان بررسی و ارزیابی می‌شوند. با این حال گذراندن هر دو دوره به علاقمندان توصیه  می‌شود.  همچنین مطالعه کتاب «راهنمای دیوان کیفری بین المللی» تالیف مدرس دوره حائز اهمیت است.  جهت تهیه کتاب اینجا را کلیک کنید.

 

 

سوالات متداول:

 

 • کلاس مجازی چیست؟ کلاس مجازی چیزی شبیه کلاس‌های درس معمولی است با این تفاوت که در زمانی مشخص، از منزل یا هر جایی که کامپیوتر و اینترنت در اختیار داشته باشید  می‌توانید وارد کلاس شوید. شما تصویر و صدای استاد را ملاحظه خواهید کرد و مانند کلاس درس معمولی میتوانید پرسشهای خود را از استاد بپرسید.

 • آیا برای شرکت در کارگاه باید تجهیزات خاصی داشته باشم؟ به جز کامپیوتری که قادر به پخش صدا باشد و اینترنت با سرعت معمولی چیز دیگری نیاز ندارید. ضمنا فعلا امکان حضور در کلاس آنلاین با استفاده از موبایل فراهم نیست.
 • اگر در ساعت برگزاری کلاس نتوانم حاضر باشم، آیا بعدا میتوانم فایل آن را ببینم؟ دسترسی آفلاین به محتوای کلاس جزو تعهدات آکادمی نیست و علاقمندان بابت آن هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند. با اینحال بسته به نظر اساتید و برنامه آکادمی چهل در برخی کلاسها و وبینارها این دسترسی برقرار خواهد بود. در چنین حالتی مراتب پس از برگزاری کلاس به شرکت کنندگان اعلام خواهد شد.
 • آیا می‌توانم صدای کلاس را ضبط کنم؟ خیر. حق ضبط صدا و تصویر کلاسها برای استاد و آکادمی محفوظ است و شما اخلاقاً و قانوناً تعهد می‌دهید که به هیچ نحوی اقدام به ضبط کلاس نکنید. چنانچه محرض شود شرکت کننده‌ای به این امر اقدام کرده است، از ثبت نام در سایر دوره های آکادمی چهل محروم خواهد شد.
 • برای پرسش آیا لازم هست که میکروفن و دوربین داشته باشیم؟ خیر. به علت تعداد زیاد شرکت کنندگان، پرسش‌های آنها به صورت کتبی در کلاس مطرح شده و استاد پاسخگو خواهند بود.
 • اگر کلاس به حد نصاب نرسید چه می‌شود؟ اگر کلاسی به حد نصاب اعلامی نرسد،مطابق قوانین سایت مهلت ثبت نام تمدید شده و در نهایت اگر باز به حد نصاب نرسید، کلاس کنسل شده و پول شرکت کنندگان عودت داده میشود. 

 

* حتما  قوانین سایت را پیش از ثبت نام مطالعه بفرمایید.

دسته
در دنیای تخصصی شده امروز، رشته‌های تحصیلی فراوانی پدید آمده‎اند. به این رشته‌ها، آموزش‌های میان رشته‌ای را هم باید افزود كه طرفداران زیادی دارند. در بخش «آشنایی با رشته‌ها»، تلاش می‌كنیم تا از بهترین چهره‌های ملی یا بین‌المللی هر رشته،‌بخواهیم در خصوص رشته خود توضیح دهند. این رشته‌ها می‌توانند در زمینه‎های مختلف از قبیل رشته‌های دانشگاهی، حوزوی، هنری و ... باشند.
استاد دوره: دكتر محمد هادی ذاکرحسین

سوابق آموزشي:

 •  دکترای حقوق کیفری بین‌المللی از دانشگاه تیلبرگ هلند
 •  انجام فرصت مطالعاتی در  دانشگاه‌های میدلسکس لندن، گالوی ایرلندUCLA آمریکا و مؤسسه مکس پلانک آلمان
 •  شرکت در  دوره آموزشی دیوان کیفری بین‌المللی مرکز ایرلندی حقوق بشر دانشگاه گالوی
 •  شرکت  دوره آموزشی حقوق کیفری بین‌المللی سالزبورگ اطریش

سوابق كاري:

 • مدرس حقوق کیفری بین المللی در دانشگاه تیلبرگ هلند
 •  کارآموز واحد مشاوران حقوقی دفتر دادستان دیوان کیفری بین‌المللی  مدیر مرکز حقوق کیفری بین‌المللی ایران
 • عضو فهرست "دستیاران وکلای" دیوان کیفری بین المللی

تأليفات:

  دارای تالیفات پرشمار به زبان فارسی و انگلیسی درباره دیوان کیفری بین المللی مانند :

 •  Situation Selection Regime at the International Criminal Court (Law, Policy, Practice), UK: Intersentia, 2017
 •   To Bury a Situation Alive- the Situation of ISIS Before the ICC, International Criminal Law Review, 2016 
 • Diverse Approaches to in Absentia Trial in International Criminal   Law, Criminal Law Forum, 2015 (joint article with Dr de Brouwer

 برای دیدن رزومه کامل اینجا را کلیک کنید.

موسسه همکار: مؤسسه تحقیقات علوم جزایی دانشگاه تهران

«مرکز حقوق کیفری بین‌المللی ایران» که به عنوان یک «سازمان مردم نهاد» در لاهه هلند به ثبت رسیده است، اولین مرکز تخصصی مطالعات «حقوق کیفری بین المللی»  به زبان فارسی میباشد. اهداف بنیادین این مرکز عبارتند از تولید، ترویج و توسعه دانش و ادبیات ناظر به حقوق کیفری بین المللی برای مخاطبان فارسی زبان،  به خصوص جامعه ایران.

«مؤسسه تحقیقات علوم جزایی و جرم شناسی دانشگاه تهران»

"مؤسسه تحقیقاتی علوم جزایی و جرم شناسی" موسسه ای آموزشی-پژوهشی وابسته به دانشكدۀ حقوق وعلوم سیاسی دانشگاه تهران است که با نیم قرن سابقه و گذشتن از فراز و نشیب‌های بسیار، با داشتن چندعضوهیأت علمی و بهره‌مندی از خدمات اعضای هیأت علمی گروه حقوق جزا و جرم‌شناسی و با برخورداری از امكانات متعدد آموزشی پژوهشی از جمله كتابخانۀ تخصصی مشتمل برصدها كتاب، نشریه و ایان‌نامه‌های تخصصی جزایی و جرم شناسی فرصت و موقعیت مناسبی برای انجام طرح‌ها و برنامه ‌های مورد نیاز در هردو بعد آموزشی و پژوهشی فراهم آورده است.

این کلاس در حال برگزاری است.
مشخصات