تحلیل بازنمایی خانواده در سینمای ایران (با تمرکز برگزیده ایی از آثار رخشان بنی اعتماد و تهمینه میلانی)
تحلیل بازنمایی خانواده در سینمای ایران (با تمرکز برگزیده ایی از آثار رخشان بنی اعتماد و تهمینه میلانی)

نشست‌‌های تخصصی ارائه گزارشی از پایان‌نامه‌های سینمای در دانشگاه‌های کشور، هر هفته از سوی مدرسه ملی سینمای ایران برگزار می‌شود. این نشست‌ها شنبه‌ها، ساعت 14 تا 16 در محل این و بطور همزمان در آکادمی چهل به صورت آنلاین پخش می‌شود:

 

امتیازات شرکت در نشست:

از امتیازات ثبت نام در این نشست‌ها برای علاقمندان به سینما می‌توان اشاره داشت به:

  1. امکان ثبت نام رایگان
  2. امکان حضور از هر مکانی در نشست مورد نظر.
  3. امکان پرسش و پاسخ

 

این نشست:

  • پایان‌نامه کارشناسی ارشد: رشته سینما
  • عنوان: تحلیل بازنمایی خانواده در سینمای ایران (با تمرکز برگزیده ایی از آثار رخشان بنی اعتماد و تهمینه میلانی)
  • پژوهشگر: ضحی اقدامی
  • اساتید راهنما: دکتر اعظم راودراد
  • دانشگاه: دانشگاه تهران، پردیس هنرهای زیبا، دانشکده هنرهای نمایش و موسیقی

 

چکیده:

درک ما از جهان پیرامون تحت تاثیر تصاویری است که از طریق رسانه های گوناگون: روزنامه ها، رادیو، تبلیغات، تلویزیون و سینما شکل می گیرد. گر چه تصاویر لزوماً تصاویری واقعگرایانه نیستند، اما با مشاهده ی آن ها می توان به بخشی از رویاها، ارزش ها، ترس ها، نیازها و کاستی های موجود در جامعه رسید. تصاویر این توانایی را دارند که ترویج دهنده ی خط مشی ها، تثبیت کننده ی عادات حاکم و طرد کننده ی رسومات باشند. هدف از این پژوهش روشن ساختن نحوه ی بازنمایی خانواده، در سینمای ایران با تمرکز ویژه بر هشت فیلم از رخشان بنی اعتماد و تهمینه میلانی است. روش اصلی و عمده ای که در این رساله برای تحلیل بازنمایی ها مد نظر گرفته شده تحلیل روایت است.

لزوم پرداختن به بازنمایی خانواده در سینما از آن روست که با تماشای تصویر خانواده بر پرده ی سینما می توان به عقاید فرهنگی و باورهای حاکم بر جامعه در دوره ای خاص دست یافت. نتیجه ای که از تحلیل روایت و تمرکز بر سبک فیلم ها به دست آمد این بود که بازنمایی خانواده در جامعه ی آماری مورد نظر، در حالی که با تاکید بر کلیشه پردازی آغاز شده توانسته آن ها را طرد کند و به کلیشه های تازه ای شکل دهد. به طور کلی بررسی بازنمایی خانواده نشان می دهد که خانواده در مسیر خود با تغییر و تحولاتی روبرو شده است. آن چه از این تحلیل ها استنباط می شود از این قرار است که موازنه ی قدرت در خانواده ی ایرانی در حال تغییر است؛ گر چه این تحولات در نگاه اول بسیار بطئی به نظر می رسند، اما از حضوری فراگیر برخوردارند.

 

کلیدواژه ها: بازنمایی، خانواده، ملودرام، کلیشه سازی، طبیعی سازی، فمینیسم.

تگ‌ها
دسته
استاد دوره: ضحی اقدامی
  •  عنوان: تحلیل بازنمایی خانواده در سینمای ایران (با تمرکز برگزیده ایی از آثار رخشان بنی اعتماد و تهمینه میلانی)
  • دانشگاه: دانشگاه تهران، پردیس هنرهای زیبا، دانشکده هنرهای نمایش و موسیقی
موسسه همکار: مدرسه ملی سینما

مدرسه ملی سینمای ایران، مرکزی است آموزشی و پژوهشی که تحت نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی ایران و به منظور توسعه‌ی نظام‌مند پژوهش‌ها و آموزش‌های سینمایی کشور تأسیس شده است. این مدرسه با تأکید بر کاربردی کردن آموزش‌ها و پژوهش‌های سینمایی و با هدف کشف و پرورش استعدادهای جوان کشور، اقدام به تعریف و اجرای فعالیت‌های خود در دو شاخه اصلی «آموزش» و «پژوهش» و در قالب گروه های آموزشیِ مختلف از جمله «کارگردانی»، «فیلم‌برداری»، «تدوین»، «فیلم‌نامه‌نویسی»، «تهیه و تولید»، «صدا» … کرده است.

آموزش در تمام گروه‌های ذکرشده در اشکال مختلف اعم از کارگاه، سمینار، تک‌درس و غیره، و نیز در زمانبندی‌های متفاوت به صورت کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت ارائه می‌شود. از سوی دیگر، معاونت پژوهش و پایش مدرسه ملی سینمای ایران، با هدف آسیب‌شناسی و نیازسنجی سینمای کشور، ارتقای پژوهش‌های سینمایی و میان‌رشته‌ای، همکاری مستقیم با بخش آموزش، و نیز بهره‌گیری بیشتر از دستاوردهای نظری جوامع علمی و فکری دیگر در حوزه‌ی سینما تأسیس شده است.

وبگاه:  مدرسه ملی سینمای ایران

این کلاس در حال برگزاری است.
مشخصات
کلاس های تصادفی