تحلیل عوامل و زمینه‌های شکل‌گیری فیلم کالت ایرانی
تحلیل عوامل و زمینه‌های شکل‌گیری فیلم کالت ایرانی

نشست‌‌های تخصصی ارائه گزارشی از پایان‌نامه‌های سینمای در دانشگاه‌های کشور، هر هفته از سوی مدرسه ملی سینمای ایران برگزار می‌شود. این نشست‌ها شنبه‌ها، ساعت 14 تا 16 در محل این و بطور همزمان در آکادمی چهل به صورت آنلاین پخش می‌شود:

 

امتیازات شرکت در نشست:

از امتیازات ثبت نام در این نشست‌ها برای علاقمندان به سینما می‌توان اشاره داشت به:

 1. امکان ثبت نام رایگان
 2. امکان حضور از هر مکانی در نشست مورد نظر.
 3. امکان پرسش و پاسخ

 

این نشست:

 

 • رساله: رساله دکتری رشته پژوهش هنر
 • عنوان: تحلیل عوامل و زمینه‌های شکل‌گیری فیلم کالت ایرانی
 • پژوهشگر: دکتر فرنام مرادی نژاد
 • اساتید راهنما: دکتر مرضیه پیراوی ونک، دکتر احمد الستی
 • دانشگاه: دانشگاه هنر اصفهان، دانشکده مطالعات عالی پژوهش‌هاس هنر و کارآفرینی، گروه پژوهش هنر

 

چکیده:

 

بحث سینما و فیلم کالت را می توان به نظریة «فیلم به مثابه امری پرستیدنی و آئینی» تعبیر کرد. اینکه یک فیلم چگونه برای خود پیروانی دست و پا می‌کند و سینه‌چاکان و هوادارانی پیدا می‌کند که گویی مسحور و بندة تصاویر و دیالوگ‌ها و کاراکترهای یک جهان ساختگی می‌شوند. مسألة اصلی این رساله اما بخشی از فیلم‌هایی از تاریخ سینمای ایران است که بنا به اجماع حداکثری و نظر منتقدان سینمایی دربارة موضوعی حداقلی و گروه‌های هواداران آنها کالت خوانده می‌شوند. کالت‌های به اصطلاح ایرانی طبعاً شباهت‌هایی با کالت‌های جهانی دارند؛ امّا مسألة اصلی تفاوت آنها با نمونه‌هایی است که حتی در قاره آسیا به عنوان کالت خوانده می‌شوند. از مدخل مرورِ پیشینة مطالعات سینمای کالت در جهان به مسألة «فیلم کالت در سینمای ایران» و تفاوت‌ها و هم‌پوشانی‌ها با حوزة بالادست خود یعنی سینمای جهان پرداخته می‌شود. مسألة اصلی این است که آنچه ما درایران کالت می‌نامیم دقیقاً چیست و قُرب و بُعد آن با کالت‌های جهانی به چه میزان است و عوامل و زمینه‌های مؤثّر در شکل‌گیری و کالت شدن آنها چه بوده‌اند. پرسشی که دربارة مصادیق کالت ایرانی مطرح می‌شود، این است که تماشاگران و منتقدان و سینماگران ایرانی که با هواداری‌هایشان فیلم‌هایی را در مقاطع مختلف تاریخ سینمای ایران کالت می‌کنند، چه در هستی‌شناسی این فیلم‌ها یافته‌اند و خود به عنوان کالتیست چه مشخصات رفتارشناسانه/ هویتی/ بوم‌شناسانه‌ای دارند. جنسیت، نژاد، سن و نسل، موقعیت اجتماعی, تحصیلات، جایگاه اقتصادی و متغیرهایی از این دست، طبعاً در همة مطالعات مخاطب‌شناسی فیلم کالت مورد بررسی قرار می‌گیرند. دربارة خود متن یا فیلم نیز تحلیل محتوا و هرمنوتیک و نمونه‌کاوی‌های منتقدان و اظهارات کالتیست‌ها در مدلی که «مشاهده‌گر/ مشارکت‌کننده» خوانده می‌شود، بیش از مطالعات شکل‌گرایانه و زیباشناسانه مورد توجه بوده است. مسألة فیلم کالت اما بدون توجه به جایگاه و اندازه و قدرت جریان اصلی و فرهنگ غالب در مقاطع مختلف تاریخی ایران پاسخ درخوری نخواهد یافت. امری که می‌تواند خود پژوهشی دیگر را رقم بزند و در این رساله تنها اشاراتی به آن شده است.

دسته
استاد دوره: فرنام مرادی نژاد
 •  دکتری رشته پژوهش هنر
 • عنوان رساله: تحلیل عوامل و زمینه‌های شکل‌گیری فیلم کالت ایرانی
 • دانشگاه: دانشگاه هنر اصفهان، دانشکده مطالعات عالی پژوهش‌هاس هنر و کارآفرینی، گروه پژوهش هنر
موسسه همکار: مدرسه ملی سینما

مدرسه ملی سینمای ایران، مرکزی است آموزشی و پژوهشی که تحت نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی ایران و به منظور توسعه‌ی نظام‌مند پژوهش‌ها و آموزش‌های سینمایی کشور تأسیس شده است. این مدرسه با تأکید بر کاربردی کردن آموزش‌ها و پژوهش‌های سینمایی و با هدف کشف و پرورش استعدادهای جوان کشور، اقدام به تعریف و اجرای فعالیت‌های خود در دو شاخه اصلی «آموزش» و «پژوهش» و در قالب گروه های آموزشیِ مختلف از جمله «کارگردانی»، «فیلم‌برداری»، «تدوین»، «فیلم‌نامه‌نویسی»، «تهیه و تولید»، «صدا» … کرده است.

آموزش در تمام گروه‌های ذکرشده در اشکال مختلف اعم از کارگاه، سمینار، تک‌درس و غیره، و نیز در زمانبندی‌های متفاوت به صورت کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت ارائه می‌شود. از سوی دیگر، معاونت پژوهش و پایش مدرسه ملی سینمای ایران، با هدف آسیب‌شناسی و نیازسنجی سینمای کشور، ارتقای پژوهش‌های سینمایی و میان‌رشته‌ای، همکاری مستقیم با بخش آموزش، و نیز بهره‌گیری بیشتر از دستاوردهای نظری جوامع علمی و فکری دیگر در حوزه‌ی سینما تأسیس شده است.

وبگاه:  مدرسه ملی سینمای ایران

این کلاس در حال برگزاری است.
مشخصات
کلاس های تصادفی