کارگاه شعر عبدالجبار کاکایی
کارگاه شعر عبدالجبار کاکایی

به اطلاع ثبت نام كنندگان در "كارگاه شعر عبدالجباركاكايي" مي رساند،كارگاه مذكور در ارديبهشت ماه سال 97 برگزار مي شود.

نخستین «کارگاه آنلاین شعر» استاد عبدالجبار کاکایی، فرصت مناسبی است برای علاقمندان به شعر و ادب فارسی از سراسر جهان. در این کارگاه ده جلسه‌ای با شعر کهن و نو آشنا خواهید شد، توانایی خواندن درست ابیات را خواهید آموخت، با لطایف و زیبایی‌‏های شاعرانه خو خواهید گرفت و در آخر می‌توانید از فرصت نقد اثر خود توسط استاد و کسب راهنمایی اختصاصی بهره‌مند شوید.

 

در این کارگاه چه خواهیم آموخت؟

کارگاه شعر، از پنج بخش کلی تشکیل شده است:

 
ردیف. شرح تعداد جلسه
1 خوانش متون ادبی کهن. شامل: مثنوی، بوستان و دیوان حافظ 3
2 آموزش نکات ادبی صناعات رایج   3
3 معرفی شیوه‏‌ها و انواع گونه‏‌های ادبی رایج (شامل: شعر کلاسیک، آزاد، نو، موج نو، حجم، ساده گویی، گفتار و ...)  3
4 معرفی مجموعه شعرهای مفید برای مطالعه بیشتر 

1

5 بررسی منتخبی از شعرهای ارسالی که در پایان تمام جلسات خواهد بود.      10

 

این کارگاه برای چه کسانی مناسب است؟


تمام علاقمندان به ادبیات فارسی، حتی اگر آشنایی مقدماتی با شعر دارند، مخاطب این کارگاه هستند. اگر شما به حداقل یکی از گروه‌های زیر تعلق دارید فرصت محدود ثبت نام را از دست ندهید:

 1. کسانیکه مایلند که آثار کهن ادبیات فارسی را درست بخوانند و معنی کنند؛

 2. کسانیکه تمایل به آشنایی با انواع شعر کلاسیک و نو و شاعران مطرح نوع آشنا شوند؛
 3. کسانیکه مایلند با ظرافت‌های هنرمندانه شعر آشنا شوند و یک شعر قوی را از یک شعر ضعیف تشخیص دهند؛
 4. کسانیکه ذوق شاعرانه دارند و میخواهند مسیر درست خود را پیدا کنند؛
 5. کسانیکه شاعر هستند و در جستجوی استادی برای نقد شعرشان بوده‌اند؛

 

بررسی شعر:


کارگاه مجازی شعر، فرصت مغتنمی برای شاعران جوان است که آثار خود را بی واسطه به نقد استاد بی بدیل و پر آوازه ادب ایرانی برسانند و از راهنمایی‌های اختصاصی ایشان بهره‏مند شوند. برای بررسی شعر به نکات زیر توجه داشته باشید:

 1. هر هنر جو، میتواند تا سه قطعه شعر از خود ارسال کند. اما تنها یک قطعه آن به انتخاب استاد توسط ایشان نقد و بررسی می‌شود.
 2. منتخبی از آثار ارسالی در پایان هر جلسه کارگاه به صورت عمومی بررسی می‌شوند .
 3. نکات اصلاحی استاد برای سایر اشعار که در جلسه عمومی بررسی نشدند به صورت خصوصی برای شاعران جوان ارسال خواهد شد.

 

کارگاه مجازی چیست؟

کارگاه مجازی چیزی شبیه کلاسهای درس معمولی است با این تفاوت که در زمانی مشخص، از منزل یا هر جایی که کامپیوتر و اینترنت در اختیار داشته باشید  می‌توانید وارد کلاس شوید. شما تصویر و صدای استاد را ملاحظه خواهید کرد و مانند کلاس درس معمولی میتوانید پرسشهای خود را از استاد بپرسید. 

 

سوالات متداول:

 • آیا برای شرکت در کارگاه باید تجهیزات خاصی داشته باشم؟ به جز کامپیوتری که قادر به پخش صدا باشد و اینترنت با سرعت معمولی چیز دیگری نیاز ندارید. ضمنا فعلا امکان حضور در کلاس آنلاین با استفاده از موبایل فراهم نیست.
 • اگر در ساعت برگزاری کلاس نتوانم حاضر باشم، آیا بعدا میتوانم فایل آن را ببینم؟ معمولا24 ساعت پس از پایان کلاس، دسترسی به فیلم کلاس برای شرکت کنندگان به مدت یک هفته برقرار  خواهد بود.
 • آیا می‌توانم صدای کلاس را ضبط کنم؟ خیر. حق ضبط صدا و تصویر کلاسها برای استاد و آکادمی محفوظ است و شما اخلاقاً و قانوناً تعهد می‌دهید که به هیچ نحوی اقدام به ضبط کلاس نکنید. چنانچه محرض شود شرکت کننده‌ای به این امر اقدام کرده است، از ثبت نام در سایر دوره های آکادمی چهل محروم خواهد شد.
 • برای پرسش آیا لازم هست که میکروفن و دوربین داشته باشیم؟ خیر. به علت تعداد زیاد شرکت کنندگان، پرسش‌های آنها به صورت کتبی در کلاس مطرح شده و استاد پاسخگو خواهند بود.
 • اگر کلاس به حد نصاب نرسید چه می‌شود؟ اگر کلاسی به حد نصاب اعلامی نرسد،مطابق قوانین سایت مهلت ثبت نام تمدید شده و در نهایت اگر باز به حد نصاب نرسید، کلاس کنسل شده و پول شرکت کنندگان عودت داده میشود. 

 

*حتما قوانین سایت را مطالعه بفرمایید.

استاد دوره: عبدالجبار کاکایی

عبدالجبار کاکایی نویسنده، شاعر و زبان‌شناس شهیر ایرانی است که در سال ۱۳۴۴ در ایلام متولد شد. علاقهٔ کاکایی بیشتر معطوف به قالب‌های غزل و مثنوی است. از کاکایی مقالات و نقدهای فراوانی پیرامون شعر این روزگار در مطبوعات درج شده است. وی تا کنون دربرخی از همایش‌های سراسری شعر که در سطح کشور برگزار گردیده به عنوان دبیر، مدیر اجرایی و عضو هیئت علمی مسئولیت داشته است. 

 

سوابق تحصیلی:

 • کارشناسی ادبیات فارسی از دانشگاه شهید بهشتی
 • کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه آزاد تهران
موسسه همکار: روزنامه شرق

بنگاه خبری شرق از شهریور 1382 چاپ روزنامه و پخش سراسری آن را آغاز کرد و پس از آن جزو اولین روزنامه‌هایی بود که از سایت اینترنتی و حضور پر رنگ در شبکه‌های اجتماعی بهره‌مند شد. این روزنامه دارای بخش‌ها و صفحات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، ورزشی، فرهنگی و هنری، جهان، علم و حوادث است و تلاش می‌کند با رعایت استانداردهای حرفه‌ای روزنامه ‌نگاری، گسترش فرهنگ چند صدایی را وجه همت خود قرار دهد. شرق هم‌اکنون بیشترین شمارگان را میان روزنامه‌های سیاسی بخش خصوصی داراست.

این کلاس در حال برگزاری است.
مشخصات