چرا ملت‌ها شکست می‌خورند؟
چرا ملت‌ها شکست می‌خورند؟

کتاب «چرا ملت ها شکست می خورند؟» به پرسشی پاسخ می‌دهد که قرن‌ها متخصصان اقتصادی و سیاسی را درمانده کرده است. چرا برخی کشورها ثروتمند و برخی دیگر فقیرند؟ اهمیت این پرسش زمانی بیشتر می‌‏شود که سرنوشت انسان‏ها در این کشورها، بواسطه وضعیت سلامتی و بیماری، غذا و قحطی، امنیت و خشونت و سایر عوامل مهم دیگر در کشورهای فقیر و ثروتمند، دو مسیر جداگانه‏ می‌پیماید.

آیا فقر و ثروت آنها ناشی از فرهنگ، آب و هوا یا جغرافیا است؟ شاید جهل و غفلت از سیاست‌‏های صحیح علت ناکامی‌‏ها است؟ مطلقاً خیر. هیچ یک از این عوامل قطعی یا محتوم نیستند. از این که بگذریم، چگونه توضیح دهیم که چرا «بوتسوانا» تبدیل به یکی از کشورهایی شده است که سریعترین رشدها را در جهان دارند، در حالی که سایر کشورهای آفریقایی همچون زیبمابوه، کنگو و سیرالئون در ورطه فقر و خشونت گرفتار آمده‌اند؟

«دارون عجم اوغلو» و «رابینسون» قاطعانه نشان می‏‌دهند که این نهادهای اقتصادی و سیاسی ساخته دست بشر هستند که شالوده موفقیت اقتصادی (یا فقدان آن) را می‌‏سازند. عجم اوغلو و رابینسون بر مبنای پانزده سال مطالعه بر روی منابع اصلی به شواهد تاریخی فوق العادهای از امپراطوری رم، دولت - شهرهای مایا و نیز دوران قرون وسطی، اتحادیه جماهیر شوروی و آفریقا نظم می‏بخشند تا نظریه اقتصاد سیاسی تازه‏ای بنا کند که ارتباطی وسیع با پرسش‌‏های سترگ امروزین دارد.

 

این کلاس به چه افرادی توصیه می‌شود؟ 

 1. دانشجویان و علاقمندان به مباحث مرتبط با اقتصاد، توسعه، علوم سیاسی و سایر موضوعات مرتبط
 2. فعالان سیاسی و اجتماعی
   

انتظارات پایان دوره:

در پایان این وبینار دو ساعته، انتظار می‌رود شرکت کنندگان بدون مطالعه کل کتاب، با محتوا و کلیات مفاهیم انعکاس یافته در آن  آشنا شده باشند ضمن آنکه پاسخ نویسندگان کتاب به پرسشهای بنیادین زیر را نیز درک کرده باشند: 

 1. بدانیم دلیل تفاوت کشورها از لحاظ فقر و ثروت چیست؟
 2. اهمیت نهادها و تاریخ نهادی کشورها در وضعیت کنونی اقتصادی و سیاسی آن کشورها چیست؟
 3. چه فرضیاتی نمی‌توانند این تفاوت را توضیح دهند؟

 

بررسی کتاب:

این وبینار از دو بخش تشکیل می‌شود:

 •  بخش نخست معرفی و مرور کتاب  شامل: (1 ساعت):
 1. ضرورت خواندن کتاب (اهمیت کتاب و یافته هایش)
 2. مخاطبین کتاب
 3. مروری بر مفاهیم کلیدی و کلی کتاب 
 4. تاثیرات کتاب
 • بخش دوم: به پرسش و پاسخ و نقد آن اختصاص دارد (1 ساعت)
   
تگ‌ها
دسته
سالانه هزاران عنوان کتاب جدید وارد بازار می‌شوند که همه آنها ارزش خواندن ندارند. و برای آنان که ارزشمند هستند، همیشه فرصت خواندن فراهم نیست. در بخش مرور کتاب، در تلاش هستیم تا با حضور خود نویسندگان و مترجمان کتاب‌ها، مروری بر محتوای آثار آنها داشته باشیم تا بدون نیاز به صرف وقت زیاد، کلیات منتخبی از کتابهای برگزیده را تنها در ساعتی کوتاه به شما ارائه دهیم و سپس به نقد، بررسی و تحلیل آنان پرداخته و از نویسنده/مترجم کتاب مستقیما به پرسش و گفتگو بپردازیم.
استاد دوره: محمدحسین نعیمی‌پور

سوابق تحصیلی 

کارشناس ارشد علوم اقتصادی از دانشگاه علامه طباطبایی

 

ترجمه‌ها:

1.  چرا ملت‌ها شکست می‌خورند، نوشته عاصم عجم اوغلو، جیمز رابینسون.

2.  منابع طبیعی؛ مصیبت یا موهبت (پلاگ ...)

3.  اقتصاد، توسعه و سیاست در سایه خشونت (داگلاس نورث و همکاران)

موسسه همکار: انتشارات روزنه

انتشارات روزنه فعالیت خود را در سال 1370، به مدیر مسئولی سیدعلیرضا بهشتی شیرازی آغاز كرد.

روزنه طی 24 سال فعالیت خود، انتشار بیش از 400 عنوان كتاب در رشته‌های ادبیات كهن، شعر و عرفان معاصر، داستان ایرانی، ادبیات جهان، كودك و نوجوان، شرح متون و نقد ادبی، دین و عرفان، سیاست و اجتماع، طنز و كاریكاتور، روان‌شناسی، دایره‌المعارف و فرهنگ‌ها، معماری و ساختمان، هنر، راهنمای توریستی، پزشكی، تاریخ و جغرافیا، زندگینامه، علوم كاربردی را در كارنامه دارد.

بخش مهمی از كتاب‌های روزنه به آثار ادبی و عرفانی اختصاص دارد. مجموعه مقالات دكتر حسین الهی قمشه‌ای، مجموعه کتب دکتر صادق زیباکلام بخشی از آثار ماندگار نشر روزنه بوده‌اند.

این کلاس در حال برگزاری است.
مشخصات
کلاس های تصادفی

آتی سکه مقدماتی

تاریخ آغاز: ۱۳۹۶/۰۷/۱۳
۷۰,۰۰۰ تومان