آشنایی با دیوان کیفری بین‌المللی - دوره مقدماتی
آشنایی با دیوان کیفری بین‌المللی - دوره مقدماتی

توجه توجه:به اطلاع ثبت نام كنندگان مي رساند براي دريافت راهنمايي لازم براي شركت

در كلاس به آدرس تلگرام آكادمي مراجعه نمايند:  T.me/academy40

اين وبينار درمورد چيست؟

«دیوان کیفری بین‌المللی» (به اختصار دیوان) اولین و تنها محکمه دائمی بین المللی است که برای پایان بخشیدن به «بی کیفرمانی» مرتکبان شدیدترین جرایم بین المللی مورد نگرانی جامعه جهانی یعنی جرم نابودی سازی جمعی (نسل کشی)، جرایم علیه بشریت، جرایم جنگی و جرم تجاوز نظامی تاسیس شده است. امروزه دیوان به عنوان مهمترین کنشگر بین المللی در توسعه «عدالت کیفری جهانی» و صدا بخشیدن به قربانیان بی صدای جرایم بین المللی ایفای نقش می کند. این سازمان بین المللی که در لاهه هلند مستقر است، مستقل از «سازمان ملل متحد» بوده و برخلاف دادگاه های موردی پیش از خود، بخشی از مجموعه ملل متحد محسوب نمی شود. 


سند موسس دیوان موسوم به «اساسنامه رم» در هفدهم جولای ۱۹۹۸ میلادی به تأیید نمایندگان ۱۲۰ دولت رسید و از اول جولای ۲۰۰۲ میلادی لازم الاجرا گردید. تعداد اعضای دیوان تا سال ۲۰۱۸ میلادی  و با احتساب خروج دولت «بوروندی» از عضویت دیوان، به ۱۲۳ دولت رسیده ‌است. کشورهایی از جمله «جمهوری اسلامی ایران» نیز اساسنامه رم را امضا کرده‌ اما آن را هنوز به تصویب مجالس قانون‌گذاری خود نرسانده‌اند.


دیوان تاکنون «تحقیقات» خود را نسبت به یازده وضعیت آغاز کرده است که عمده آنها بحران‌های داخل در قاره آفریقا می‌باشد. همین امر، دیوان را در مظان اتهام «سوگیری» نسبت به آفریقا قرار داده است. لیکن، در کنار این وضعیت‌ها، قضایای دیگری نیز در حال «ارزیابی مقدماتی» از سوی دادستان دیوان است که برخی از آنها مشتمل بر جرایم ارتکابی از سوی قدرت‌ها نیز می‌باشد مانند وضعیت افغانستان (مشتمل بر جرایم نیروهای ایالات متحده)، وضعیت عراق (شامل جرایم جنگی نیروهای بریتانیایی) و وضعیت فلسطین. واقعیتی که در فهم و ارزیابی دقیق دیوان می‌بایست مورد لحاظ واقع شود.


بنای دیوان کیفری بین المللی بر مبنا اصل «صلاحیت تکمیلی» استوار است که بر اساس آن اولویت در تعقیب جرایم بین المللی با دولت‌هاست و دیوان تنها در صورت عدم اقدام، فقدان تمایل و یا ناتوانی دولت‌ها به عنوان«چاره آخر» و مکمل دولت‌ها، و نه جایگزین آنها، ورود خواهد نمود. البته نقش نظارتی و مدیریتی دیوان در هنگام اقدام دولت‌ها پابرجا خواهد ماند و همین امر زمینه جهانی سازی برخی از هنجارها از طریق دیوان را فراهم می‌کند.


اهمیت فزاینده دیوان در جهانی سازی عدالت کیفری و تاثیرات ان بر نظام های حقوقی ملی از یکسو و ورود دیوان به منطقه ای که ایران در آن حضور دارد و از دیرباز آبستن تنش ها و مخاصمات پرشماری بوده است از سوی دیگر، ضرورت آشنایی بیشتر نسبت با این نهاد بین المللی که با ادبار برخی قدرت های جنگ افروز هم روبرو شده است را دوچندان می سازد. کنشگری در حوزه عدالت کیفری بین المللی به خصوص برای ایران که در دوران تصمیم گیری نسبت به پیوستن یا نپیوستن به دیوان می باشد، نیازمند دانش افزایی نسبت به ظرفیت های این سازمان بین المللی می باشد. امروزه دیوان پارکه ای از پیکره نظم و نظام جهانی است که البته مستقل تر از سایر مکانیسم های بین المللی در تحقق عدالت کیفری عمل می نماید و نادیده انگاشتن ان هم فرصت سوزی است و هم می تواند آسیب رسان باشد.

با رصد این نیازمندی‌ها، این دوره آموزشی که نخستین تجربه آموزش دیوان به زبان فارسی است مترصد شناساندن قانون، رویه و خط مشی‌های دیوان می‌باشد تا با ارائه تصویری از کارکردها و حوزه اختیارات دیوان، در تعدیل انتظارات و تصحیح بدفهمی ها نسبت به آن با هدف فراهم کردن یک ارزیابی دقیق، موثر واقع شود. در این دوره سعی بر آن است تا در کنار رویکرد نظری به دیوان، مهمترین رویه ها و پرونده ها و قضایای مطروحه در دیوان نیز مورد بررسی واقع شوند تا دیوان در مقام عمل و دیوان آنگونه که هست نیز مورد شناخت واقع شود. آشکار است که شناخت کامل دیوان و تعمیق دانش آن نیازمند استمرار آموزشی است که این دوره نقطه شروعی برای آن خواهد بود. 

 

سایت دیوان: https://www.icc-cpi.int

 

سرفصل مباحث؟

 1. تاریخچه تاسیس دیوان
 2. ارگان های دیوان
 3. مرزهای صلاحیتی دیوان
 4. مصونیت ها در دیوان
 5. جرایم در دیوان
 6. گزینش گری و آیین انتخاب وضعیت ها در دیوان
 7. آیین  دادرسی در دیوان
 8. مدل های مسوولیت کیفری در دیوان
 9. نظام مجازات و جبران خسارت در دیوان
 10. مهمترین پرونده ها و وضعیت های مطروحه در دیوان

 

اين وبينار به چه افرادي توصيه مي شود؟

 • دانشجویان و پژوهشگران رشته حقوق و علوم سياسي
 • کارشناسان روابط بین الملل

 

اهداف دوره:

 • دانش افزایی نسبت به نظام حقوقی مهمترین سازمان بین المللی در حوزه حقوق کیفری بین المللی
 • آشنایی با تحولات عینی دیوان کیفری بین المللی
 • آشنایی با ظرفیت های موجود برای تعامل با دیوان و چگونگی کنشگری در جنگ حقوقی

 

امتيازات شركت در دوره؟

 • صدور گواهی شرکت در دوره از سوی آکادمی چهل و مؤسسه جرم شناسی دانشگاه تهران 
 • دسترسی به برنامه ضبط شده دوره به مدت یک هفته پس از برگزاری جلسه (مختص شرکت کنندگان در دوره)

به شرکت کنندگان جهت آمادگی بیشتر برای حضور در دوره توصیه می شود که کتاب «راهنمای دیوان کیفری بین المللی» تالیف مدرس دوره را تهیه و مطالعه کنند. جهت تهیه کتاب اینجا را کلیک کنید.

 

 

سوالات متداول:

 

 • کلاس مجازی چیست؟ کلاس مجازی چیزی شبیه کلاس‌های درس معمولی است با این تفاوت که در زمانی مشخص، از منزل یا هر جایی که کامپیوتر و اینترنت در اختیار داشته باشید  می‌توانید وارد کلاس شوید. شما تصویر و صدای استاد را ملاحظه خواهید کرد و مانند کلاس درس معمولی میتوانید پرسشهای خود را از استاد بپرسید.

 • آیا برای شرکت در کارگاه باید تجهیزات خاصی داشته باشم؟ به جز کامپیوتری که قادر به پخش صدا باشد و اینترنت با سرعت معمولی چیز دیگری نیاز ندارید. ضمنا فعلا امکان حضور در کلاس آنلاین با استفاده از موبایل فراهم نیست.
 • اگر در ساعت برگزاری کلاس نتوانم حاضر باشم، آیا بعدا میتوانم فایل آن را ببینم؟ معمولا24 ساعت پس از پایان کلاس، دسترسی به فیلم کلاس برای شرکت کنندگان به مدت یک هفته برقرار  خواهد بود.
 • آیا می‌توانم صدای کلاس را ضبط کنم؟ خیر. حق ضبط صدا و تصویر کلاسها برای استاد و آکادمی محفوظ است و شما اخلاقاً و قانوناً تعهد می‌دهید که به هیچ نحوی اقدام به ضبط کلاس نکنید. چنانچه محرض شود شرکت کننده‌ای به این امر اقدام کرده است، از ثبت نام در سایر دوره های آکادمی چهل محروم خواهد شد.
 • برای پرسش آیا لازم هست که میکروفن و دوربین داشته باشیم؟ خیر. به علت تعداد زیاد شرکت کنندگان، پرسش‌های آنها به صورت کتبی در کلاس مطرح شده و استاد پاسخگو خواهند بود.
 • اگر کلاس به حد نصاب نرسید چه می‌شود؟ اگر کلاسی به حد نصاب اعلامی نرسد،مطابق قوانین سایت مهلت ثبت نام تمدید شده و در نهایت اگر باز به حد نصاب نرسید، کلاس کنسل شده و پول شرکت کنندگان عودت داده میشود. 

 

* پیشنهاد می‌شود  قوانین سایت را پیش از ثبت نام مطالعه بفرمایید.

دسته
در دنیای تخصصی شده امروز، رشته‌های تحصیلی فراوانی پدید آمده‎اند. به این رشته‌ها، آموزش‌های میان رشته‌ای را هم باید افزود كه طرفداران زیادی دارند. در بخش «آشنایی با رشته‌ها»، تلاش می‌كنیم تا از بهترین چهره‌های ملی یا بین‌المللی هر رشته،‌بخواهیم در خصوص رشته خود توضیح دهند. این رشته‌ها می‌توانند در زمینه‎های مختلف از قبیل رشته‌های دانشگاهی، حوزوی، هنری و ... باشند.
استاد دوره: دكتر محمد هادی ذاکرحسین

سوابق آموزشي:

 •  دکترای حقوق کیفری بین‌المللی از دانشگاه تیلبرگ هلند
 •  انجام فرصت مطالعاتی در  دانشگاه‌های میدلسکس لندن، گالوی ایرلندUCLA آمریکا و مؤسسه مکس پلانک آلمان
 •  شرکت در  دوره آموزشی دیوان کیفری بین‌المللی مرکز ایرلندی حقوق بشر دانشگاه گالوی
 •  شرکت  دوره آموزشی حقوق کیفری بین‌المللی سالزبورگ اطریش

سوابق كاري:

 • مدرس حقوق کیفری بین المللی در دانشگاه تیلبرگ هلند
 •  کارآموز واحد مشاوران حقوقی دفتر دادستان دیوان کیفری بین‌المللی  مدیر مرکز حقوق کیفری بین‌المللی ایران
 • عضو فهرست "دستیاران وکلای" دیوان کیفری بین المللی

تأليفات:

  دارای تالیفات پرشمار به زبان فارسی و انگلیسی درباره دیوان کیفری بین المللی مانند :

 •  Situation Selection Regime at the International Criminal Court (Law, Policy, Practice), UK: Intersentia, 2017
 •   To Bury a Situation Alive- the Situation of ISIS Before the ICC, International Criminal Law Review, 2016 
 • Diverse Approaches to in Absentia Trial in International Criminal   Law, Criminal Law Forum, 2015 (joint article with Dr de Brouwer

 برای دیدن رزومه کامل اینجا را کلیک کنید.

موسسه همکار: مؤسسه تحقیقات علوم جزایی دانشگاه تهران

«مرکز حقوق کیفری بین‌المللی ایران» که به عنوان یک «سازمان مردم نهاد» در لاهه هلند به ثبت رسیده است، اولین مرکز تخصصی مطالعات «حقوق کیفری بین المللی»  به زبان فارسی میباشد. اهداف بنیادین این مرکز عبارتند از تولید، ترویج و توسعه دانش و ادبیات ناظر به حقوق کیفری بین المللی برای مخاطبان فارسی زبان،  به خصوص جامعه ایران.

«مؤسسه تحقیقات علوم جزایی و جرم شناسی دانشگاه تهران»

"مؤسسه تحقیقاتی علوم جزایی و جرم شناسی" موسسه ای آموزشی-پژوهشی وابسته به دانشكدۀ حقوق وعلوم سیاسی دانشگاه تهران است که با نیم قرن سابقه و گذشتن از فراز و نشیب‌های بسیار، با داشتن چندعضوهیأت علمی و بهره‌مندی از خدمات اعضای هیأت علمی گروه حقوق جزا و جرم‌شناسی و با برخورداری از امكانات متعدد آموزشی پژوهشی از جمله كتابخانۀ تخصصی مشتمل برصدها كتاب، نشریه و ایان‌نامه‌های تخصصی جزایی و جرم شناسی فرصت و موقعیت مناسبی برای انجام طرح‌ها و برنامه ‌های مورد نیاز در هردو بعد آموزشی و پژوهشی فراهم آورده است.

این کلاس در حال برگزاری است.
مشخصات